Działka pod dom pasywny lub energooszczędny

   Marzenia o pięknym, ciepłym domu, do którego wracasz po ciężkim dniu, w którym odpoczywasz, gdzie zastajesz ciszę i spokój towarzyszą każdemu. Mówią – „chcieć to móc”, a więc chciej spełnić swoje marzenia, swoją wizję idealnego domowego ciepła. Takie ciepło dosłownie i w przenosi jest Ci w stanie zapewnić dom pasywny lub energooszczędny. Jednak decydując się na tego typu obiekt musisz od początku wszystko dobrze przemyśleć. Jak wiadomo szczegółów jest zawsze bez liku, a w tym artykule znajdziesz najważniejsze z nich, te które mają największy wpływ na efekt końcowy.

Nasłonecznienie

   Najważniejszym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę przy wyborze działki pod dom pasywny i energooszczędny jest nasłonecznienie terenu . Wiąże się to z późniejszym usytuowaniem domu. Główną zasadą domu pasywnego i energooszczędnego jest pobieranie energii z promieni słonecznych, by później wykorzystywać ją do ogrzania domu. Dlatego im więcej słońca na działce tym więcej naturalnej energii dostarczane jest do domu, a więc koszt jego ogrzewania obniża się do minimum.

Położenie i kształt

   Najbardziej pożądanym terenem będzie działka płaska lub z lekkim spadem w kierunku południowym. Spadek działki pozwala zmniejszyć powierzchnie ściany północnej, która jest najzimniejsza, a zwiększyć powierzchnie ściany południowej. W ciągu dnia w każdej porze roku jest ona najbardziej nasłoneczniona. Wystrzegaj się także działek u podnóża gór, ponieważ prawdopodobnie, rzucany przez szczyty cień będzie zabierał całą energie słoneczną.

   Kształt działki powinien być zbliżony do kształtu prostokąta lub kwadratu, ponieważ wtedy będziesz miał dużo miejsca by obrócić budynek tak, by jego usytuowanie względem stron świata było najkorzystniejsze.

   Zadaniem domu pasywnego i energooszczędnego jest jak najmniejsze zużycie energii, dlatego podczas budowy domu na pierwszym miejscu należy postawić na względy techniczne , a w drugiej kolejności kierować się estetyką. Najważniejsza jest prostota i funkcjonalność. Technologia M3 System ma w swojej ofercie dwie linie Classic i Modern. Domy klasyczne jakie oferujemy rygorystycznie spełniają wymagania budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Charakteryzuje je prosta bryła z dachem 2-spadowym oraz mała ilość przeszkleń. Linia Modern zawiera domy z dachem 4-spadowym oraz dużymi przeszkleniami. Większa powierzchnia dachu oraz okien naraża budynek na większe straty ciepła, jednak przy parametrach budynków wykonanych w technologii M3 System, nadal możesz być pewny niskich rachunków.

Sąsiedztwo

   Nie możesz pominąć aspektu sąsiedztwa działki. Najważniejsze jest czy w przyszłości obok Twojego domu ktoś nie wybuduje wysokich obiektów, które zasłonią budynek i zmniejszą dostęp do energii słonecznej . Takie informacje można uzyskać z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dostępnego w urzędzie gminy, na terenie, którego znajduje się działka.

Obiekty znajdujące się na działce

   Wyobraź sobie, że stoisz na działce i rozglądasz się dookoła. Jeśli znajdują się na niej drzewa to najlepiej by były to drzewa owocowe, ponieważ takie można bez problemu wyciąć, jeśli Ci przeszkadzają. Są niekorzystne, jeśli znajdują się np. na środku działki gdzie powinien stać budynek. W późniejszym zagospodarowaniu działki drzewa liściaste należy posadzić od strony południowej, gdzie latem będą dawać cień i ochłodę, a zimą, gdy liście opadną nie będą blokować dostępu do promieni słonecznych. Od strony północnej należy zlokalizować drzewa iglaste, które są zielone cały rok i stanowią dobrą osłonę przed zimnym północnym wiatrem, który wychładza budynek .

Grunt

   Spójrzmy teraz pod ziemię, która znajduje się na Twoim terenie. Rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych ma wpływ na konstrukcje fundamentów i koszty związane z wykonaniem np. dodatkowych prac przy odwodnieniu działki. Zaleca się wykonanie badań geotechnicznych, sprawdzających nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych. Najlepszym gruntem budowlanym są grunty złożone z piasku i żwiry, które posiadają dobra przepuszczalność, co pozwala wodzie swobodnie spływać, a nie zatrzymywać się w jednym miejscu i tworzyć zalegających ”jeziorek”. Takie zjawiska mogą przysporzyć Ci dużo kłopotu. W przypadku gruntów gliniastych, ilastych i pylastych należy wykonać dobrą izolację przeciwwilgociową fundamentów.

   Unikaj działek, gdzie znajdziemy wysoki poziom zwierciadła wody gruntowej, ponieważ będziesz musiał wykonać dodatkowe prace związane z izolacją budynku. Należy się wystrzegać gruntów pochodzenia organicznego takich jak torfy, które mają bardzo małą nośność, osuwisk i terenów zalewowych i pogórniczych, ponieważ istnieje obawa, iż Twoja inwestycja będzie miała wysokie koszty związane z wykonaniem odpowiedniego posadowienia budynku. Tu również rozwiązanie przynosi rewelacyjna technologia M3 System, która dzięki niedużej masie budynku oraz posadowieniu go na płycie fundamentowej pozwala wybudować dom na wyżej wymienionych gruntach bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wady gruntów wykorzystaj do negocjacji uzyskując bardzo dobrą cenę za parcelę.

Media

   Plusem działki będzie to, jeśli niedaleko niej znajdziesz przyłącze elektryczne, wodociągowe i kanalizacyjne, ponieważ nie będziesz mieć dodatkowych kosztów związanych z doprowadzeniem mediów do Twojego budynku. Szczere pole, choć jest na nim dużo słońca, niekoniecznie jest dobrym wyborem, jeśli będziesz musiał zainwestować w kilkanaście słupów elektrycznych lub kilometry rur wodociągowych. Bardzo ważne jest, aby działka miała też dostęp do drogi dojazdowej.

Prawo własności

   Powinieneś sprawdzić też prawo własności działki. Znając numer księgi wieczystej możesz to zrobić on-line pod adresem: https://ksiegi-wieczyste-online.pl/

Księga wieczysta zawiera:

  • Pierwsza księgazawiera dane działki : powierzchnię nieruchomości , położenie działki (dokładny adres), numer obrębu ewidencyjnego, informacje czy działka jest zabudowana oraz potwierdzenie praw rzeczowych, np. korzystanie z dojazdu do drogi głównej przez działkę sąsiada.
  • Druga księgazawiera dane właściciela działki : imię, nazwisko, w przypadku gdy działka ma kilku właścicieli to ich dane również widnieją w księdze wieczystej. Wszyscy właściciele działki muszą być obecni przy umowie kupna-sprzedaży u notariusza !
  • Trzecia księgazawiera informacje o ewentualnym prawie pierwokupu, np. poprzez dzierżawców działki. Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy w 3 księdze brak jest jakiegokolwiek wpisu.
  • Czwarta księga informuje nas o ewentualnej hipotece, którą obciążona jest działka. Hipoteka jest przypisana zawsze do konkretnej nieruchomości.

   Decydując się na budowę domu pasywnego lub energooszczędnego, możesz skorzystać z porad naszych specjalistów, którzy pomogą Ci przy wyborze działki lub przy odpowiednim usytuowaniu domu na posiadanej przez Ciebie parceli.

Projekt i wykonanie: codeweb4.pl wraz z www.it-specjalista.pl

Chcesz otrzymać informację o każdym nowym wpisie który pojawia się na blogu?

Zapisz się do naszego newslettera.

Obiecujemy zero spamu, tylko ekskluzywne treści.